System.Net.WebException: The remote server returned an error: (404) Not Found. at System.Net.WebClient.DownloadDataInternal(Uri address, WebRequest& request) at System.Net.WebClient.DownloadData(Uri address) at System.Net.WebClient.DownloadData(String address) at System.Xml.Xsl.CompiledQuery.Script1.retrieveTemplate(String baseurl, String template, String section, String title, String metatags)



TECLIT Hangers

Produkt

ROCKWOOL TECLIT Hangers distansrörskål är framtagen för att minimera kyla och värme förluster i rör. Distansrörskålen är tillverkad av obrännbar, fukt- och vattenavvisande stenull. Systemet består av två delar, rörskål och klammer. Rörskålen tål höga påfrestningar inifrån och utifrån och är belagd med armerad aluminium folie som har ett överlapp med en självhäftande tejp för enkel installation. Klammern finns i två varianter beroende på storlek. Storlekarna ≥ 180 mm levereras med en snabblås funktion för enklare installation och på övriga storlekar ersätts lås funktionen med en skruv.

Användningsområde

TECLIT Hangers kan installeras både för varma och kalla rörupphängningar horisontellt och vertikalt. Distansrörskålen finns i ett stort utbud dimensioner som passar de flesta rördimensionerna och kan med fördel installeras med våra produkter Rörskål 800 och Universalrörskål . Distansrörskålen har en effektiv isoleringsförmåga och minimerar onödiga energiförluster och ger en hållbar installation i både offentliga och privata byggnader. Klammer och rörskålen levereras tillsammans. Kombinera TECLIT Hangers med TECLIT Alutape, en stark och självhäftande aluminiumtejp som används för att täta skarven mellan rörisoleringen för en enhetlig finish.

 
Tekniska egenskaper
EgenskapVärdeGodkännanden
Max. 
användningstemperatur
0-250 °C. Högsta användningstemperatur, ullsidan 250 °C, Alufoli 80 °C
Smältpunkt >1.000°C
Max service temperatur 250°C.  EN 14706
Specifik värmekapacitet 0,84 kJ/(kgK)
Vattenabsorption Kort tid ≤ 1 kg/m² EN 13472

 

 

Lösa enheter

 TypRördiameter mmIsolertjocklek mmArt. nr.
 TECLIT Hangers1520238983
 TECLIT Hangers1540255576
 TECLIT Hangers1820238986
 TECLIT Hangers1840255577
 TECLIT Hangers2220238988
 TECLIT Hangers2240255258
 TECLIT Hangers2820238989
 TECLIT Hangers2830238990
 TECLIT Hangers2840255277
 TECLIT Hangers3520238991
 TECLIT Hangers3530238992
 TECLIT Hangers3540255301
 TECLIT Hangers4220238993
 TECLIT Hangers4240238995
 TECLIT Hangers4250255314
 TECLIT Hangers4820238996
 TECLIT Hangers4850238998
 TECLIT Hangers5420238999
 TECLIT Hangers5430255161
 TECLIT Hangers5450239000
 TECLIT Hangers5460239001
 TECLIT Hangers6030255205
 TECLIT Hangers6060239526
 TECLIT Hangers7030239007
 TECLIT Hangers7630239009
 TECLIT Hangers7660255321
 TECLIT Hangers8960255299
 TECLIT Hangers11460255305

 

Produktmärkning

ROCKWOOL byggisolering är CE-märkt. CE-märkning visar att produkterna är framställda i enlighet med europeisk standard. För mineralull avsedd för tekniska installationer heter standarden SS-EN 14303 ” Värmeisoleringsprodukter för teknisk isolering - Fabrikstillverkade mineralullsprodukter (MW) – Egenskapsredovisning”  
PrintPDFDatablad



System.Net.WebException: The remote server returned an error: (404) Not Found. at System.Net.WebClient.DownloadDataInternal(Uri address, WebRequest& request) at System.Net.WebClient.DownloadData(Uri address) at System.Net.WebClient.DownloadData(String address) at System.Xml.Xsl.CompiledQuery.Script1.retrieveTemplate(String baseurl, String template, String section, String title, String metatags)